Son dakika… Bakan Fidan’dan çok net mesaj: PKK/YPG’nin kontrolündeki tüm tesisler meşru hedef

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu oetak basın toplantısı düzenledi.

Fidan ‘Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarında istifade etmek için adadaki nihai çözümü beklemek hem bölge hem dünya için iyi bir durum değil’ dedi.

İsrail-Lübnan anlaşmasını örnek gösteren Fidan, ‘buna benzer bir anlaşma niye olmasın’ diyerek bölgede enerji konusunda bir anlaşmanın yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Fidan Ankara’daki hain saldırı ile ilgili ise ‘Güvenlik güçlerimizin çalışmaları neticesinde iki teröristin Suriye’den geldikleri, burada eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur’ dedi.

Fidan sözlerine şöyle devam etti;

‘Irak ve Suriye’de PKK/YPG’ye ait bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, topyekün meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG’li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum.’

Bakan Fidan ‘Terör ile mücadelede Türkiye’nin tavrının ne kadar net olduğu bilinen bir husustur. Bu son olayda da 2 teröristin Suriye’den geldikleri burada eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur. Silahlı Kuvvetlerimizin bu terör saldırısına cevabı son derece net olacak, böyle bir eylemi gerçekleştirdiklerine pişman olacaklar’ dedi.

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: ‘Kıbrıs sorununun tarifi, Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti diye muamele görmesidir. Bu sorunu yaratan yapı da BMGK’nın 5 daimi üyesi’ açıklamasında bulundu.

Ertuğruloğlu ‘Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının ortak değerlendirilmesi için defalarca öneriler sunmuş bir tarafız ama bu tüm bu önerilerim, reddeden hep Rum tarafı olmuştur’ diyerek Rum tarafının çözümsüzlüğün en önemli sebeplerinden birisi olduğunu vurguladı.

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x