İBB Meclisi’nde Sarıyer’de doğal sit alanına imam hatip planı iptal edildi

Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilçe müftülüğü,  İstinye’de tamamı ağaçlarla kaplı, doğal sit  alanında bulunan hazineye ait 20 bin metrekarelik araziye imam hatip lisesi ve yurt yapılabilmesi için 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak plan değişikliği yapılmasını istedi.

İBB Meclisi’nde 2018 yılında parselin “eğitim tesisleri alanı” fonksiyonu; imam hatip, 200 yataklı yurt ve uygulama mescidi yapılabilmesi için “mesleki ve teknik öğrenim tesisleri alanı” fonksiyonu olarak değiştirildi. Parselin doğal sit ve Boğaziçi geri görünümünde olması nedeniyle plan, defalarca koruma kurullarına gitti-geldi. 2023 yılının ekim ayı oturumlarında da AKP-MHP grubunun çoğunluk oyları ile plan değişikliği onaylandı. Planlar itirazlar için 2024 yılının ocak ayında tekrar askıya çıktı.

ANAOKULU VE İLKOKULA İHTİYAÇ VAR

Darüşşafaka Mahallesi sakinleri planlara itiraz etti. İtiraz dilekçelerinde Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nde yer alan “imar planlarında anaokulu ve ilkokul fonksiyonları takriben 500 metre, ortaokullar 1000 metre, liseler ise 2 bin 500 metre mesafe dikkate alınarak yaya olarak ulaşılması gereken hizmet etki alanında planlanabilir” düzenlemesine atıf yapıldı. Parsele 550 metre mesafede Mehmet Sevim Ulusal İmam Hatip Ortaokulu’nun bulunduğu, bölgede kamuya ve tüzel kişilere ait lise ortaokul düzeyinde başka eğitim kurumlarının da bulunduğu ancak yönetmelikte bahsi geçen 500 metre etki alanı içinde kamuya ait anaokulu ve ilkokul bulunmadığı vurgulandı.

DOĞAL YAPISI BOZULUR

Parselin büyük kısmının sık ağaçlıklı yeşil bir alan olduğu da belirtilerek planın uygulanması halinde yeşil alanda yoğun bir yapılaşmaya gidileceğine dikkat çekildi. Boğaziçi doğal ve tarihi sit alanının, doğal yapısının bozulacağı vurgulandı. Parsele,  2003 tarihli planlardaki “eğitim tesisleri alanı” fonksiyonuna uygun olarak anaokulu veya ilköğretim okulu yapılması talep edildi.

CHP’LİLERİN OYLARI İLE İTİRAZLAR KABUL EDİLDİ

İtirazlar karara bağlanmak üzere İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarında gündeme alındı. Bu kez CHP’li üyelerin çoğunluk oyları ile itirazlar kabul edildi. Parsele imam hatip yapılabilmesi için verilen “mesleki ve teknik öğrenim tesisleri” fonksiyonu iptal edilerek  2003 tarihli plana geri dönüldü. Yani parsel tekrar “eğitim tesisi alanı” oldu. Karara AKP’liler “hayır” oyu kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x