Herzog, Gazze’deki insani krizde İsrail’in sorumluluğunu reddetti: ‘Bizimle hiçbir ilgisi yok’

Hamas’ın ‘Aksa Tufanı’ adlı operasyonuyla 7 Ekim’de başlayan çatışmalar 17’nci gününde devam ederken, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Gazze’deki insani krizde Tel Aviv yönetiminin sorumluluğunu reddetti. Sky News’un Orta Doğu muhabiri Alistair Bunkall ile bir söyleşi gerçekleştiren Herzog, abluka altundaki Gazze’ye yardım, su, enerji ve akaryakıt girişinin kesilmesinden İsrail’in ‘sorumlu olmadığını’ ileri sürdü.

‘ÇARPITILMIŞ BİLGİLER’

“Tıbbi malzemelerin ve elektriğin kesilmesinin inanılmaz derecede derin bir etkisi var” diyen Bunkall’a, “Bunları kesen biz değiliz” yanıtını veren Herzog, şöyle devam etti: “Bunlar, çarpıtılmış bilgilerin bir parçası. Gazze’deki elektrik altyapısını çökerten Hamas füzeleriydi. Bizimle hiçbir ilgisi yok. Suyun yalnızca yüzde 7’sini sağlıyoruz ve insani ihtiyaçlar için yakıt var. İnsani durumu çok yakından takip ediyoruz. Aslında Gazze’nin büyük bir kısmı işliyor.”

‘KİMYASAL SİLAH’ İDDİASI

Öte yandan Herzog, İsrail’in Kibbutz Be’eri bölgesine girerek öldürülen Hamas üyelerinin üzerinde kimyasal silah yapımına ilişkin materyaller bulunduğunu iddia etti. Bu materyalleri, Kibbutz Be’eri’deki ölü Hamas üyelerinin cesetleri üzerinde bulduklarını ileri süren Herzog, “Bu El Kaide materyali. IŞİD, El Kaide ve Hamas ile karşı karşıyayız. Siyanürle bir tür profesyonel olmayan kimyasal silahın nasıl üretileceği ve nasıl kullanılacağına dair verilen talimatlara baktığımızda durum bu kadar şok edici” ifadelerini kullandı.

İSRAİLLİ BAKAN ‘GAZZE’YE SU VE YAKIT YOK’ DEMİŞTİ

Tel Aviv yönetimi, 9 Ekim’de Gazze’ye yönelik ‘topyekûn abluka’ kararını duyurmuştu. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant bir açıklama yaparak Hamas’ın kontrolündeki Gazze Şeridi’ne ‘topyekûn abluka’ uygulayacaklarını, ablukanın Gazze’ye gıda ve akaryakıt girişlerine yasak getirilmesini de kapsayacağını dile getirmişti. Bundan birkaç gün sonra ise İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, Gazze Şeridi’nde rehin tutulan İsrailliler evlerine dönmeden Gazze’ye elektrik, su ve yakıt verilmeyeceğini söyledi.

Katz, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, Gazze’de İsrail’in yoğun bombardımanı nedeniyle artan insani yardım çağrılarına cevap vermişti. “Kimse bize ahlak dersi vermesin” diyen İsrailli bakan,”Gazze’ye insani yardım mı’ İsrailli esirler evlerine dönene kadar hiçbir elektrik şalteri açılmayacak, hiçbir su musluğu açılmayacak ve hiçbir yakıt kamyonu içeri girmeyecek” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x