Esad’ın Danışmanının Ölümü İle İlgili Suikast İddiaları!

Suriye’de önemli bir politik figür olan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı olarak görev yapan Luna Şibl, geçirdiği ciddi bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Suriye Arap Cumhuriyeti Başkanlığı, Şibl’in ölümünü üzüntüyle duyurduğunu belirterek, kazanın detayları hakkında bilgi vermedi.

Paylaşılan mesajda , “Başkanlık danışmanı Luna Al-Şibl’in bugün ciddi bir trafik kazası sonucu hayatını kaybettiğini üzülerek bildiriyoruz” ifadelerine yer verildi.

KAZA MI, CİNAYET Mİ?

Şibl’in ölümüyle ilgili olarak, bazı kaynaklar kazanın aslında bir suikast olabileceği iddialarını ortaya atmış durumda. Bazı haber siteleri ve gözlemciler, Şibl’in son dönemde yaşanan gizli gelişmelerle ilişkili olarak hedef alınmış olabileceği görüşünde.

48 yaşındaki Luna Şibl, Katar merkezli Al-Jazeera’da önemli bir gazetecilik kariyerinden sonra Esad’ın medya danışmanı olarak görev yapmıştı. Suriye iç savaşının en sert dönemlerinde Esad’a yakın isimlerden biri olarak bilinen Şibl, aynı zamanda Esad’ın nadir yurt dışı ziyaretlerinde yer almış ve önemli diplomatik toplantılarda rol üstlenmişti.

REJİM İÇİNDEKİ MEMNUNİYETSİZLİKLER

Son zamanlarda Şibl’in, rejim içinde artan memnuniyetsizlikle karşı karşıya kaldığı ve hatta ailesinden bazı üyelerinin tutuklandığı bildirilmişti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Şibl’in İranlı yetkililerle yapılan kapalı toplantıların gizli tutanaklarını sızdırdığı suçlamalarının ortaya atıldığını belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı, Luna Şibl’i ve eşini 2020’de yaptırımlar listesine almıştı. Hazine Bakanlığı, Şibl’in Esad yönetiminin propagandasını destekleyerek Suriye halkına karşı sahte bir anlatı oluşturduğunu iddia etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x