Bugün Türkiye’de olacak

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların şiddetlendiği, Ortadoğu’da gerginliğin yüksek olduğu bir dönemde ikinci kez bölge turuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in, Pazartesi günü Ankara’ya geleceği açıklandı. Daha sonra açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı ziyaretin bugün gerçekleşeceğini bildirdi. 

Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, Bakan Blinken’ın, Ortadoğu turu çerçevesinde Ankara’yı da ziyaret edeceği, rehinelerin serbest bırakılması, Gazze’ye insani yardımların sağlanması konuları üzerinde durduğu kaydedildi. Ürdün’e uğrayan Blinken’ın, buradan sonra Türkiye’ye geçeceği vurgulanan açıklamada, ABD’li bakanın görüşmelerinde İsrail ve Gazze Şeridi’ndeki sivillerin korunmasının önemini ele alması, Gazze’deki sivillere insani yardımların sürdürülmesi, Filistin halkının Gazze dışına zorla gönderilmemesinin sağlanması konularını görüşmesi planlandığı belirtildi.  

Tur devam ediyor 

Bununla birlikte Blinken’in Ankara’da ayrıca Avrupa-Atlantik güvenliğini de konuşacağı, bu kapsamda İsveç’in NATO’ya katılım sürecinin onayının da gündeme gelebileceği ifade edildi. 

Bu arada Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile ABD’li mevkidaşı arasındaki görüşmenin Pazartesi günü yapılacağı bildirildi. 

Öte yandan Blinken, İsrail ziyaretinin ardından gittiği Ürdün’de Arap dışişleri bakanlarıyla görüşmeler yaparken, ilk olarak Lübnanlı mevkidaşı Necip Mikati ile bir araya geldi.  

Blinken, ikili arasındaki görüşmede, Lübnan’ı savaşın dışında tutma çabalarından dolayı Mikati’ye teşekkür ederken, ABD’nin Gazze Şeridi’ndeki sivillere insani yardım sağlamaya yönelik çabalarının masaya yatırıldığı bildirildi. 

Blinken, Amman’da Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile de görüştü. Safadi görüşmede, Gazze Şeridi’ne yönelik şiddetli saldırıların derhal durdurulması ve insani felaketin sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, bölgeye acil insani yardımların ulaştırılması ve sivillerin korunmasının sağlanması gerektiğini vurguladı. Blinken ayrıca, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Ekselansları Şeyh Muhammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani ile de bir araya geldi. 

ABD Dışişleri Bakanı’nın, Ortadoğu turunun ardından Japonya, Güney Kore ve Hindistan’ı da ziyaret edeceği belirtiliyor. 

Tel Aviv Büyükelçisi Ankara’ya çağrıldı

Türkiye, Tel Aviv Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar’ın istişarelerde bulunmak üzere Ankara’ya çağrıldığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı’nın “X” hesabından yapılan açıklamada, “İsrail tarafının ateşkes çağrılarını kabul etmeyerek sivil halka yönelik saldırıları sürdürmesinden, kesintisiz ve sürekli insani yardım girişine izin vermemesinden dolayı Gazze’de yaşanan insani trajedi dikkate alınarak, Tel Aviv Büyükelçimiz Şakir Özkan Torunlar’ın istişarelerde bulunmak üzere Ankara’ya çağırılması kararlaştırılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x